Poznaj nasze zabytki, niech przemówi do Was nasza ponad tysiącletnia historia sięgająca aż 1005 roku. Osada krośnieńska od samego swojego początku była niewątpliwie bardzo ważnym strategicznie miejscem na mapie ówczesnego Państwa Polskiego a także średniowiecznej Europy. Z historią Krosna Odrzańskiego był związany piastowski książę Henryk Brodaty oraz jego małżonka – księżna Jadwiga (zwana śląską) – święta Kościoła Katolickiego. Na pamiątkę ich pobytu oraz panowania w Zamku Piastowskim od wielu lat CAK – Zamek organizuje Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, który ściąga rzesze turystów oraz osób zainteresowanych historią. Istotnie, duch tamtych zamierzchłych czasów ożywa na parę dni na zamku.
Opracowanie o historii Krosna Odrzańskiego znajdziecie Państwo pod tymi adresami:
http://www.krosnoodrzanskie.pl/turystyka/historia-i-zabytki
https://zamek.krosnoodrzanskie.pl/historia-zamku/historia-krosna-odrzanskiego/
Ponadto na końcu opracowania w pierwszym podanym linku znajdują się opisy naszych najważniejszych i godnych Państwa uwagi zabytków. Jeszcze bardziej mogą zainteresować tam także historyczne plany miasta.
Niewątpliwie najcenniejszym świeckim zabytkiem Krosna Odrzańskiego jest Zamek Piastowski. Początki zamku sięgają pierwszej połowy XIII w., kiedy to książę śląski Henryk Brodaty zbudował tu z pewnością swoją rezydencję. Badania archeologiczne i analizy dendrochronologiczne bezsprzecznie wskazują, że najstarszy poziom osadnictwa odkryty na dziedzińcu można datować na początek XIII wieku. Pierwotny zamek usytuowano na południowo-wschodnim skraju obecnego miasta, które uzyskało prawa miejskie w latach 1217-1232. Krośnieński zamek przez wiele lat był jedną z głównych rezydencji Henryka Brodatego. Służył prawdopodobnie, jako miejsce organizowania wypraw wojennych. 19 marca 1238 roku umiera w nim Henryk Brodaty.
Więcej o tym obiekcie przeczytacie Państwo tutaj https://zamek.krosnoodrzanskie.pl/historia-zamku/historia-zamku/
Reasumując, nasza historia i zabytki to walory, które jeszcze bardziej przekonują naszych gości, że warto się z nimi zapoznać.
Prosimy o podawanie źródła, jeśli zechcecie użyć tekstu lub fragmentu opracowania np. w pracach naukowych, rozprawkach itp.
Tutaj >>>> znajdziecie Państwo album z akwarelami autorstwa Małgorzaty Opary. Co więcej, przedstawia on dawne Krosno Odrzańskie (Crossen an der Oder do stycznia 1945 r.)